Handzuš, Sekera i Hossa bodovali, Sharp oslávil narodeniny hetrikom

28.12.2013 Celý región

New York 28. decembra (TASR) - Po vianočných sviatkoch pokračovala zámorská NHL v noci na sobotu desiatimi zápasmi, v ktorých si svoje osobné štatistiky rozšírili traja slovenskí hokejisti.

Dva body (1+1) si v súboji Chicago - Colorado (7:2) pripísal útočník domácich "jastrabov" Michal Handzuš, ktorý tak svoje bodové konto v prebiehajúcej sezóne zaokrúhlil na desať. Jeho spoluhráč Marián Hossa prispel k výhre Blackhawks jednou asistenciou, pričom obaja zaznamenali aj po dva plusové body. Obranca Caroliny Andrej Sekera v domácom súboji s Pittsburghom 1,7 sekundy pre koncom prvej tretiny strelil vedúci gól svojho mužstva, Hurricanes napokon prehrali 3:4 po predĺžení.

Sekera si z druhej vlny nakorčuľoval na prihrávku Jordana Staala a brankára Marca-Andreho Fleuryho prekonal presnou bekhendovou strelou. Pre bojnického rodáka to bol siedmy gól v sezóne a celkove dvadsiaty bod, ktorý ho v tímových štatistikách radí na tretie miesto. Na ľade odohral 23:20 minút a o jeho aktivite svedčí aj päť striel na súperovho brankára. Hurricanes však náskok neudržali, o triumfe Penguins rozhodol v predĺžení James Neal. Pri góle mu asistoval bývalý útočník Caroliny Jussi Jokinen, ktorý si tak v dueli proti exspoluhráčom zapísal tri body (0+3). "Súper v úvodnej tretine viedol na šance 8:1 či 9:2, našťastie sme sa dokázali vrátiť späť do hry a otočiť skóre. Podržal nás aj brankár Fleury, bol dnes naším najlepším hráčom," pochválil svojho zverenca tréner "tučniakov" Dan Bylsma, ktorého citoval portál nhl.com.

Chicagskí "jastrabi" roztrhali v domácom United Center stále sa zhoršujúce Colorado 7:2, pričom na vysokej výhre mala svoj podiel aj dvojica slovenských útočníkov v službách Blackhawks. Marián Hossa v 19. minúte zaviezol puk pred súperovu bránku a z jeho aktivity ťažil Jonathan Toews, ktorý zvýšil na 2:0. V 34. minúte za stavu 5:1 pretavil nezištnú prihrávku Patricka Kanea na šiesty gól Chicaga center Michal Handzuš, ktorý následne asistoval aj pri siedmom zásahu z hokejky Krisa Versteega. Hrdinom duelu bol ale Patrick Sharp, ktorý svoje 32. narodeniny oslávil štýlovo - strelil hetrik a pridal k nemu aj jednu asistenciu. Jeho galapredstavenie sledovali v hľadisku aj jeho rodičia a manželka s dcérami. "Väčšinou sa mi strelecky veľmi nedarí, keď mám na tribúne otca," prezradil Sharp. "Bolo zábavné presadiť sa takto po Vianociach pred zrakmi mojich ,báb'. Rodičia čakali 15 hodín na letisku, aby stihli let do Chicaga. Je to pre mňa špeciálne, že ma mohli vidieť a spolu osláviť narodeniny," tešil sa produktívny ľavý krídelník, ktorý zaznamenal tretí hetrik v profiligovej kariére. Žiaril aj kapitán Hawks Jonathan Toews, ktorý k dvom gólom pridal rovnaký počet asistencií.

Boston vyhral doma nad Ottawou hladko 5:0. Bruins sa mohli oprieť o spoľahlivý výkon brankára Tuukku Raska, Fín vychytal svoje štvrté čisté konto v sezóne a 20. v kariére, keď zneškodnil všetkých 33 striel súpera. Kapitán "medveďov" Zdeno Chára tentoraz nebodoval, keď z jeho troch striel si ani jedna nenašla svoj cieľ. Z tímu Bruins strávil mohutný slovenský obranca na ľade najviac času - 23:02 min a zaznamenal jednu plusku. Bostončania bodovali v 15. domácom zápase v rade, čo je najdlhšia klubová séria od sezóny 1982/83, kedy to dokázali v 23 súbojoch.

Kanadský veterán Ryan Smith bol jediným strelcom súboja, v ktorom jeho Edmonton zdolal v derby domáce Calgary 2:0 a ukončil tak šesťzápasovú sériu prehier. Brankár Oilers Devan Dubnyk zlikvidoval všetkých 27 striel hráčov Flames, po záverečnej siréne mohol sláviť druhý shutout sezóny a celkovo siedmy v NHL. Mladý slovenský obranca Martin Marinčin, ktorého vedenie Edmontonu po sviatkoch povolalo z farmy, ešte šancu v zostave "olejárov" nedostal.

Štvrtú prehru v rade utrpeli hráči Minnesoty Wild, keď podľahli domácemu Winnipegu v divokom stretnutí 4:6. Ešte čiernejšiu šnúru ťahá Nashville, ktorý si na ľade Dallasu (1:4) zaknihoval piatu prehru za sebou.

Sumáre zápasov NHL:

NEW JERSEY - COLUMBUS 1:2 pp a sn (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 46. Henrique (Eliáš, Židlický) - 8. Anisimov (Dubinsky, Atkinson), rozhodujúci sam. nájazd Atkinson. Brankári: Brodeur - McElhinney, strely na bránku: 17:30.

WASHINGTON - NY RANGERS 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
Góly: 7. Green (Erat, Orlov), 39. Nicklas Bäckström (Oleksy), 55. Fehr (Nicklas Bäckström) - 22. Pouliot (Richards, Brassard), 41. Hagelin (McDonagh, Girardi). Brankári: Grubauer - Talbot, strely na bránku: 34:40.

CAROLINA - PITTSBURGH 3:4 pp (1:0, 1:1, 1:2 - 0:1)
Góly: 20. SEKERA (J. Staal, Gerbe), 21. Gerbe (Siomin), 58. Bowman (Nash, Dwyer) - 21. Crosby (Neal, Määttä), 42. Conner (J. Jokinen, Neal), 54. Engelland (Orpik, J. Jokinen), 62. Neal (J. Jokinen, Engelland). Brankári: Peters - Fleury, strely na bránku: 34:26.

BOSTON - OTTAWA 5:0 (0:0, 1:0, 4:0)
Góly: 37. Iginla (Lucic, Krug), 41. Krejčí (Bartkowski, McQuaid), 51. R. Smith (Marchand, Bergeron), 58. R. Smith (Bergeron), 60. Marchand (Boychuk). Brankári: Rask - Lehner, strely na bránku: 42:33.

TORONTO - BUFFALO 4:3 pp a sn (0:2, 3:0, 0:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 32. Gardiner (Kessel, Franson), 37. Holland (Raymond, Franson), 40. Kessel (van Riemsdyk, Phaneuf), rozh. sam. nájazd Lupul - 8. Moulson (Girgensons, McBain), 8. Scott (M. Ellis), 60. Ott (Moulson, Myers). Brankári: Bernier - Miller, strely na bránku: 42:35.

CHICAGO - COLORADO 7:2 (3:0, 4:1, 0:1)
Góly: 13. Sharp (Keith, Seabrook), 19. Toews (HOSSA, Hjalmarsson), 20. Sharp (Keith, Toews), 21. Sharp (Hjalmarsson, Toews), 29. Toews (Sharp), 34. HANDZUŠ (P. Kane, Versteeg), 38. Versteeg (Keith, HANDZUŠ) - 30. Šťastný (Landeskog, Parenteau), 48. Landeskog (Parenteau). Brankári: Raanta - Giguere (41. Varlamov), strely na bránku: 37:18.

WINNIPEG - MINNESOTA 6:4 (4:3, 0:1, 2:0)
Góly: 4. E. Kane (Frolík), 6. O. Jokinen (Setoguchi, Thorburn), 15. Wheeler (Trouba, Ladd), 18. Byfuglien (Tangradi, Pardy), 51. Wheeler (Little, Ladd), 60. Enström (O. Jokinen) - 3. Heatley (Pominville, Granlund), 7. Fontaine (Cooke, Brodziak), 8. Veilleux (Spurgeon, Mitchell), 24. Koivu (Coyle, Pominville). Brankári: Pavelec (8. Montoya) - Niklas Bäckström, strely na bránku: 38:29.

DALLAS - NASHVILLE 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Góly: 1. Jamie Benn (Goligoski, Dillon), 28. Cole (Peverley, Sceviour), 35. Cole (Goligoski), 45. Garbutt (Eakin, Jordie Benn) - 28. Klein (Wilson, R. Ellis). Brankári: Lehtonen - Hutton, strely na bránku: 34:34.

CALGARY - EDMONTON 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Góly: 18. Smyth (Hemský, Gordon), 60. Smyth (Gordon). Brankári: Berra - Dubnyk, strely na bránku: 27:28.

PHOENIX - SAN JOSE 3:4 pp a sn (1:0, 1:2, 1:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 8. Moss, 32. Moss (Schlemko, Ribeiro), 54. Vrbata (Ribeiro, Yandle) - 30. Pavelski (Thornton, Burns), 34. Marleau (Wingels, Demers), 51. Burns (Pavelski, Thornton), rozhodujúci sam. nájazd Marleau. Brankári: M. Smith - Niemi, strely na bránku: 37:32.

Slováci v akcii:

Zdeno Chára (Boston) 23:02 0 0 0 (+1) 3 0
Michal Handzuš (Chicago) 14:46 1 1 2 (+2) 3 0
Marián Hossa (Chicago) 15:37 0 1 1 (+2) 0 0
Andrej Sekera (Carolina) 23:20 1 0 1 (+1) 5 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/